ROCZNIK 1956
SPOTKANIE KOLEŻEŃSKIE ABSOLWENTÓW AWF WROCŁAW
ROCZNIKA 1953-1956
SIERAKÓW 31.05. - 4.06. 2009
Zjazd rocznika 53-56 - Sieraków 31.05 – 04.06.2009 - XX-te jubileuszowe spotkanie Orłów – Sokołów
 
     Po raz trzeci powierzono mi organizację zjazdu. Na miejsce spotkania zaproponowałem Sieraków, gdzie 55 lat temu (1954) spędziliśmy miesiąc na obozie szkoleniowym WSWF.
     Wprowadziłem też w czyn pomysł, który dojrzewał od pewnego czasu, łączenia zjazdu z rocznikiem 54-58. Roczniki spotkały się w Sierakowie w tym samym terminie w oddzielnych ośrodkach. W ramach integracji odbył się wspólny bal (o. „Puszczyk”) oraz wieczorek pożegnalny (o. „Wrzos”).
     Ośrodek „Puszczyk” położony w pięknym lesie, wita nas słońcem. Zakwaterowanie - pokoje dwuosobowe i domki czteroosobowe, pełny komfort. Znużeni przyjezdni z całej Polski w domku Bieszczaninów i Chajanów mogli liczyć na filiżankę czegoś ciepłego i nie tylko. Mimo pogarszającej się pogody zajęcia programowe odbywały się bez zakłóceń.
     Poniedziałek – spacer szlakiem naszych zmagań i wspomnień. Naprzód jezioro, uporządkowane i zadbane pomosty, zniknęła wieża, kojarząca się nam ze skokami do zimnej wody z „ulubionym trupkiem” na czele. Chatki trochę zmodernizowane, podzielone na mniejsze pomieszczenia, plus umywalka i ubikacja. Po nadal czynnej stołówce najbardziej widać upływ czasu. Wracamy górą wzdłuż nowoczesnych boisk, pięknej bieżni, wielofunkcyjnej sali i zadaszonych kortów tenisowych. Na skarpie, nad „naszym” jeziorem stoi piękna, kryta pływalnia z pełno wymiarowym basenem!
     Wtorek – przed południem zajeżdżają konne, dziesięcioosobowe bryczki i po komisyjnym sprawdzeniu stanu technicznego wsiadamy. Naprzód jedziemy po duktach leśnych, potem przejazd przez miasto i powrót do ośrodka.
     Wtorek 18:30 - Bal – w pięknej sali jadalnej ośrodka „Puszczyk” przy stołach ustawionych w podkowę zasiadają wspólnie rocznik 56 (30 osób), 58 (20 osób) – razem 50 osób. Drzwi rozsuwane na wielką werandę, gdzie przygotowuje się orkiestra. Krótkie powitania wygłaszają organizatorzy i starostowie. Na dany znak z pięćdziesięciu gardeł popłynęła nasza pieśń: „Dalej chłopcy i dziewczęta”, którą stworzył student z WSWF (Jacek Moskwa – tekst) właśnie tu w Sierakowie. Pierwsze takty muzyki, na parkiecie zrobiło się tłoczno. Przy stołach nie został prawie nikt. Na naszych oczach stał się cud, osoby których od wielu lat nikt nie widział tańczących, zapominając o chorobach ruszyły w tango. Wszyscy bawiliśmy się do pierwszej w nocy.
     Środa – spotykamy się w kościele o godzinie 10:00; ksiądz wikary odprawił tradycyjną mszę za tych, co już odeszli i żyjących obu roczników. Pogoda deszczowa pokrzyżowała nieco plany spacerowe, ale za wynagrodził wieczór. O 19:00 spotykamy się znowu wszyscy. Tym razem w ośrodku „Wrzos” – miejsce zjazdu rocznika 58. Przy muzyce, śpiewach i kiełbaskach z rusztu biesiadowaliśmy do 22:00 z nieco mniejszym natężeniem niż we wtorek.
     Patrząc na „młodzież” WSWF, która przybyła do Sierakowa, przypominają się słowa piosenki: „Choć szron na głowie i nie to zdrowie, a w sercu ciągle maj…”.
     Jednogłośną uchwałą obu roczników 56-58, następne zjazdy odbędzie organizować wspólnie.
     Miejsce zjazdu w 2010 roku – Przemyśl, główna atrakcja wycieczka do Lwowa.
 
Do zobaczenia - Tolek