SPOTKANIA ROCZNIKA 1954 - 1958


WSPÓLNY ZJAZD ABSOLWENTÓW ROCZNIKA 1954 – 1958

Kolejny rok minął, a więc korci by się znów spotkać – przypomnieć minione chwile, znaleźć się wśród wypróbowanych przyjaciół.

Tym razem spotkaliśmy się w Sierakowie w dniach 31.05 – 4.06.2009 r. na nadzwyczajnej odnowie biologicznej w sosnowym lesie nad jeziorami. Przez lata śpiewaliśmy pieśń „Bo z Sierakowa płynie ta pieśń…”, ale obóz w tym uroczym zakątku w czasie naszych studiów ominął nas, bowiem w miejsce programowego obozu zaliczyliśmy obóz przygotowawczy do festiwalu młodzieży w Warszawie na AWF-ie, a potem już tylko obóz wędrowny w górach.

Nasze spotkanie miało upłynąć w sportowej rywalizacji (gry i zabawy sportowe) lecz deszcz, który nam towarzyszył przez 4 dni nie mobilizował do wyczynów sportowych. Jedynie Rysiu Helemejko przykładnie w/g programu zaczynał każdy dzień od biegu i gimnastyki. Przy szlagierach z lat młodości każdy dzień upływał nam w radosnej atmosferze.

Czarowne miejsce naszego spotkania to ośrodek wypoczynkowy „Wrzos” położony w puszczy Noteckiej w kompleksie lasów (127 tysięcy hektarów) w otoczeniu - 50 jezior.

Sieraków (6 tysięcy mieszkańców) położony nad Wartą uzyskał prawa miejskie w 1388 roku. W rozwoju tego miasta wyróżnił się ród Opalińskich.

Pełną piersią czerpaliśmy żywiczne zapachy sosnowych lasów spacerując i zwiedzając konnymi zaprzęgami okolice.

Zgodnie z planem naszego zjazdu odbyły się turnieje brydżowe, „babskie spotkanie”, ognisko i nocne rozmowy przyjaciół. Kulminacją towarzyskich spotkań był wspólny bal z rocznikiem 1953-1956, który równolegle zorganizował zjazd w ośrodku „Puszczyk”. Spotkanie to wzmocniło nasze związki i zintegrowało do tego stopnia nasze grupy, iż postanowiliśmy kolejny zjazd zorganizować wspólnie.

W dniu 3 czerwca o godz. 10.00 uczestniczyliśmy razem w mszy świętej w intencji naszych zmarłych koleżanek i kolegów. Msza odprawiona była w zabytkowym – późnorenesansowym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Kościół o przepięknej architekturze zbudowany został w 1624 roku.

„Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już rozstania nadszedł czas”... To motto piosenki, które teraz po zjeździe nas prześladuje. Spotkać się jest wspaniale, ale rozstanie jakże trudne. Mamy nadzieję, że to samo powtórzymy za rok ale...!

Kontaktujemy się już telefonicznie, przekazujemy zdjęcia i wrażenia ze zjazdu. Udał się nam ten zjazd w 100% i oprócz pogody wszystko było „bombowe”. Zresztą stwierdziliśmy, że żadne deszcze i huragany nie są przeszkodą, gdy jesteśmy razem, a to się najbardziej liczy.

Tą drogą chcemy podziękować Krystynie Welon i Ryśkowi Łopuszańskiemu za wzorową organizację spotkania. Krysia wyjeżdża nam na północ do Gdyni, ale liczymy nadal na jej inicjatywę i mrówczą pracę na rzecz Stowarzyszenia absolwentów AWF Wrocław.

Do zobaczenia!!!

Ada Witkowska, Radosława Łaczmańska – Moskalewska

Okolicznościowy wiersz Ady

Pozwól chwili przypomnieć
Te obrazy z młodości
Gdy nawet smutek
Tak szybko stawał się radością
Gdy bawiąc się życiem
Szukaliśmy przyjaźni
Wśród życia zawieruchy
Mnie z Wami było raźniej
Czasie który uciekasz
Bądź dla nas łaskawy
Jeszcze trochę pozwól
Byśmy trwali razem

Ada Stańczyk-Witkowska

Zdjęcie rocznika 1958

Facebook