SPOTKANIA ROCZNIKA 1957 - 1961

JUBILEUSZOWY ZJAZD ROCZNIKA 1961 W KARPACZU

Rok temu, w Węgierskiej Górce, organizacji 20-tego Jubileuszowego zjazdu rocznikowego podjęli się Iza i Andrzej Błachnowie. Ustalili termin i miejsce zjazdu na dni 21-24 maja 2015 r. w Karpaczu. Liczyliśmy dni do tego spotkania, a z największym utęsknieniem oczekiwała go Nasza Hanka; pisała do nas o tym w kartkach wielkanocnych. Miał to być jej 20. zjazd, bo jako jedyna uczestniczyła we wszystkich dotychczasowych. Niestety 1 kwietnia dotarła do nas ta najsmutniejsza wiadomość o Jej śmierci.

Zgodnie z programem, spotkanie odbyło się w Karpaczu, w pięknym ośrodku konferencyjno-wypoczynkowym „Krucze Skały”, gdzie powitali nas Iza z Andrzejem. Według prognozy pogody miało padać i tylko padać. Na tę okoliczność Ela K. z Monachium przyjechała w kaloszkach. Na miejscu niespodzianka - Karpacz i Śnieżka powitały nas ciepłą, słoneczną i bezwietrzną pogodą, bo taką zamówił Andrzej gdzieś wysoko. Po serdecznych powitaniach i sprawnym zakwaterowaniu, o 16.30 spotkaliśmy się na obiadokolacji i zebraniu organizacyjnym. Chwilą ciszy uczciliśmy koleżanki i kolegów, którzy odeszli z naszego grona, a szczególnie Hankę Rybicką. Z jej śmiercią trudno nam się pogodzić .Była sercem rocznika. Z pomocą Eli Kubackiej, Adama Sudoła i Artura Szlinga doprowadziła do zorganizowania pierwszego, najtrudniejszego, spotkania rocznikowego. Czuła potrzebę scementowania osób kiedyś sobie bliskich. Koleje losu rozrzuciły co niektórych po Europie. Relacje ze zjazdów zawsze składała Hanka do biuletynu i zawsze pamiętała o nieobecnych wysyłając im widokówki z tych spotkań.

Jako że zjazd ten był szczególny, to Iza z Andrzejem zmontowali film z poprzednich spotkań. Tu radość, smutek, nostalgia przeplatały się z sobą. Wieczorem odbywały się zajęcia w grupach i długie nocne Polaków rozmowy.

W piątek po śniadaniu rozpoczęliśmy realizację bogatego programu. „Busikiem” udaliśmy się do Jeleniej Góry, a tam czekała nas niespodzianka nr 1.Spotkanie z najwyższymi władzami Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej, a wśród nich z naszym Dziekanem Andrzejem Błachno oraz wykładowcami Izabelą Błachno i Józefem Zającem. Bardzo miłe spotkanie przy kawie i ciastkach zakończyło zwiedzanie hali sportowej i basenu. Uczelnia, a szczególnie obiekty sportowe są chlubą Andrzeja. Dalej ruszyliśmy na zwiedzania pięknej starówki, podziwialiśmy panoramę Jeleniej Góry z wieży widokowej. Następnie pojechaliśmy do Wojanowa, Łomnicy i Karpnik, gdzie zwiedziliśmy pięknie odrestaurowane zamki i otaczające je parki. W drodze powrotnej do miasta Andrzej zaskoczył nas jeszcze jedną niespodzianką. Podjechaliśmy na ulicę Złotniczą, czyli rezydencję naszych przemiłych gospodarzy, na podwieczorek w ogrodzie z doskonałymi nalewkami. Podziwialiśmy domek i ogród. Wieczorem uroczysta kolacja zaczęła się tradycyjnie polonezem. Przy suto zastawionym stole i nastrojowej muzyce z lat 60-tych rozmawiano, a także tańczono. W tańcach prym wiodła Lidka z Zyfkiem. Na chwilę muzykę przerwała telefonem z Austrii „wielka nieobecna” Henrietta, zaś SMS-em z Francji Barbara Rybicka (córka Hanki), życząc udanego spotkania.

W sobotę 23 maja udaliśmy się do Kowar, gdzie w towarzystwie młodego przewodnika Arka zwiedzaliśmy Park Miniatur Zabytków Śląska. W drodze powrotnej zahaczyliśmy o hotel Gołębiewskiego i też było co podziwiać. Ostatni wieczór zakończyliśmy wielkim grillowaniem, poprzedzonym pysznym bigosem. Atmosfera była znakomita, gospodarze zadbali o wspólny śpiew przy akompaniamencie akordeonisty i chórku żeńskiego. Ostatnim punktem tego wieczoru było odwiedzenie chaty „Kachna” Romka Molendy i tu przy piwku wspomnień ciąg dalszy, aż zastała nas ciemna nocka. I znów nadeszła najtrudniejsza pora pożegnań. Rano w niedzielę pyszne śniadanko, pakowanie, czułe pożegnania, a hasło do zobaczenia za rok jest dla wszystkich pocieszająco – mobilizujące.

Dziękujemy Izabeli i Andrzejowi za trud goszczenia nas i przemiłą atmosferę.

Tym razem garść dość szczegółowych wspomnień przekazuje

Henryk Dorosławski przy współudziale Bogumiły i Marii

Uczestnicy Jubileuszowego Zjazdu przed ośrodkiem konferencyjno - wypoczynkowym „Krucze Skały” w Karpaczu